to dziedzina, która stale się rozwija. Wizyty u specjalistów nie oznaczają bólu i wielkiej paniki. Dzięki nowoczesnym technologiom, doświadczeniu lekarza, jak również nowatorskim technikom, możliwe jest wykonywanie wszelkich zabiegów bezboleśnie i w pełnym komforcie zarówno dla dentysty, jak i samego pacjenta.
Nowoczesny gabinet dentystyczny oferuje swoim pacjentom zabiegi w zakresie:
- stomatologii dziecięcej - działania, przez które powinien przejść młody człowiek: lakowanie, fluoryzacja, zdejmowanie próchnicy, itp.,
- endodoncji - leczenia kanałowego,
- ortodoncji,
- chirurgii stomatologicznej,
- protetyki,
- stomatologii estetycznej, itp.
Doświadczony dentysta powinien przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo pacjenta, jak również stworzyć miłą, przyjazna atmosferę. Dzięki temu, każdy pacjent jest w stanie zaufać specjaliście i z pewnym spokojem podejść do terapii. Przed zabiegiem warto omówić plan działania z pacjentem, jak również odpowiedzieć na wszystkie nurtujące go pytania.
Lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym
Każdy człowiek posiada - mniej lub bardziej uzasadnione - lęki. Możemy się od tego odżegnywać i powtarzać wszystkim, że nas to nie dotyczy i niczego się nie boimy, jednak będzie to dalekie od prawdy, bowiem nie ma ludzi nieustraszonych. Dosłownie każdy z nas nosi w sobie pewien strach, czy to dotyczący wysokości, czy przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, czy też ciemności. Nie każdy wie jednak o tym, że jednym z najczęściej wskazywanych przez ludzi miejscem, którego się oni obawiają, jest... Gabinet dentystyczny. Tak, to prawda. W parze z nim idzie zresztą sam dentysta. Z przyczyn znanych osobom, które borykają się z tym strachem, nie chcą one nawet słyszeć słowa "stomatolog", wymawianego w ich towarzystwie. Całkiem spory jest procent populacji, który z rozmysłem szerokim łukiem omija gabinet stomatologiczny. Czy przesłanki ku temu są racjonalne, wiedzą tylko posiadacze tego lęku. Możemy jednak śmiało założyć, że ma on podłoże (jak większość naszego strachu) w negatywnych lub nieprzyjemnych doświadczeniach z przeszłości i dzieciństwa, kiedy kształtowały nas nie zawsze miłe wydarzenia.
Ekspozycja jako sposób na pokonanie lęku przed dentystą
Na samą myśl o tym, że masz odwiedzić gabinet dentystyczny, dostajesz ataku paniki, nawet jeśli zapisałeś się na typową kontrolę uzębienia? Najprawdopodobniej masz więc do czynienia z typowym lękiem przed dentystą, czyli bardzo popularną fobią, z którą zmaga się tysiące ludzi na całym świecie. Najlepszym sposobem na jej pokonanie jest technika nazywana ekspozycją. Nie jesteś w stanie zwalczyć swojej fobii, jeżeli cały czas będziesz unikać wywołujących ją sytuacji. Musisz się niestety z nimi zmierzyć. Rób to jednak na spokojnie, by uniknąć pogłębienia i nasilenia lęku.
Dobrze by było, gdyby twój dentysta dowiedział się o twojej fobii. Przy najbliższej okazji opowiedz mu o swoich problemach i strachu. Powiedz, że cierpisz na fobię przed dentystą i wytłumacz, jak ciężkie są dla ciebie tego rodzaju wizyty. Gdy podzielisz się z drugą osobą swoimi obawami, od razu zrobi ci się trochę lepiej. Twój stomatolog może też wesprzeć cię w twoim procesie leczenia. Być może nawet sam zaproponuje ci, byś podczas pierwszych kilku wizyt ograniczył się wyłącznie do rozmowy z nim, zamiast od razu poddawać się skomplikowanym zabiegom.
Jednak najprawdopodobniej nie przyniesie to pożądanych
Rzeczą oczywistą jest, że wszyscy powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie, choćby tylko po to, aby kontrolować stan swojej jamy ustnej, a w szczególności - zębów i dziąseł. Niestety, tylko teoretycznie jest to oczywistością, ponieważ wielu ludzi z rozmysłem unika wizyt u dentysty. Czy jednak to sam dentysta jest dla nich tak straszną postacią, że boją się do niego przyjść i oddać zdrowie swoich zębów w jego ręce? Najczęściej, nie. Stomatolog wiąże się jednak dla tych osób z niezbyt dobrymi skojarzeniami, a często wspomnienia, jakie te osoby pielęgnują z pobytu na fotelu dentystycznym, również nie pomagają. Co zatem, w takim przypadku, robić? Jeśli osoba z naszego najbliższego otoczenia nie chce się udać na choćby rutynową kontrolę u dentysty? Możemy prosić, grozić, straszyć... Jednak, najprawdopodobniej, nie przyniesie to pożądanych skutków. Najlepiej w takiej sytuacji porozmawiać z kimś, kto ma obawy i spróbować go zrozumieć, a następnie postarać się wyjaśnić, że jego strach jest irracjonalny i nie ma żadnego uzasadnienia (może poza niezbyt miłymi wspomnieniami z poprzednich wizyt).